Noterliklerde Taşınmaz Satışı5.7.2023

 NOTERLİKLERDE TAŞINMAZ SATIŞI NASIL YAPILIR?

 
28.07.2022 tarihli 7. Yargı paketinde yapılan düzenleme ile 04.07.2023 tarihinden itibaren taşınmaz satışlarının noterlerde de yapılması mümkün hale gelmiştir. Bu düzenleme ile artık nöbetçi noter aracılığıyla hafta sonları da  taşınmaz satışına ilişkin işlemler gerçekleştirilebilecektir. Satışa ilişkin usul Noterler Tarafından Düzenlenen Taşınmaz Satış Sözleşmelerine Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiş olup yazımız ile noterlerde satış işlemi yapabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılacaktır. 
 
 • Noterde taşınmaz satışı yapabilmek için hak sahibi öncelikle Türkiye Noterler Birliği´nin sitesi olan https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx adresinden e-başvuru ile taşınmaz satış başvurusu yapacaktır. Taşınmaz Satış Başvurusu yapabilmek için TNBBS sistemine satışa dahil olacak kişilerin kimliğinin eklenmesi, varsa satışa dayanak olacak bilgilerin doldurularak ilgili belgelerin de sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Sistemden hangi taşınmazın satılacağı ve taşınmaza ilişkin bilgiler girildikten sonra noter seçimi yapılır. 
 • Noterlik seçimi ile hangi noterlikte işlem yapılmak istendiği seçilecektir. Örneğin satış işlemi Akhisar´da gerçekleştirilecekse Akhisar´daki herhangi bir noterden randevu talep edilir. Başvurunun onaylanması halinde noterlik size mail adresiniz ile ulaşarak gün ve saat için bildirim yapacaktır.  
 • Başvurunun kabul edilmesinin ardından noterlikçe satışa engel herhangi bir durum olup olmadığı incelenecektir. 
 • Satışa ilişkin herhangi bir engelin olmadığının tespiti ile bizzat noter tarafından sözleşme hazırlanır. Taraflar çağırılarak sisteme yüklenen belge asıllarının teslimi sağlanır ve noterlikçe hazırlanan sözleşme taraflara imzalatılır. Taraflara, sözleşme imzalandıktan sonra tescilin tamamlanmasını müteakip, noter tarafından tapu senedi verilir.
 
Satış işlemi için tapu bedelinin %4´ü kadar tapu harcı alınır. Bununla birlikte noterlikçe yapılan satışlarda taşınmazın değerine bağlı olarak 500,00 TL ile 4000,00 TL arası noterlik ücreti alınacaktır. 
 
 
Av. Aybike Betül Aktaş-Av. Hayrettin Çakıcı

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 • Kıdem Tazminatı Alma Şartları
  Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışma hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 4857 sayılı yasadaki maddedir. Bu maddeye göre bir işçinin kıdem tazminatı
 • Anlaşmalı Boşanma Davası
  Türk Hukuk Sisteminde boşanma davası iki şekilde düzenlenmiştir. Boşanma davaları anlaşmalı veya çekişmeli şekilde açılabilmektedir.
 • Araç Değer Kaybı Tazminatı
  Araç değer kaybı tazminatı, trafik kazası neticesinde hasar alan ve tamirat görmek zorunda kalan bir aracın ikinci el araç piyasasındaki satış bedelinin düşüşünden kaynaklı ortaya çıkan tazminattır. Araç kaza sonrasında ne kadar iyi tamir edilirse edilsin
Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Paşa Mahallesi 5 Sokak No:79/1 Akhisar / MANİSA