Noterliklerde Taşınmaz Satışı5.7.2023

 NOTERLİKLERDE TAŞINMAZ SATIŞI NASIL YAPILIR?

 
28.07.2022 tarihli 7. Yargı paketinde yapılan düzenleme ile 04.07.2023 tarihinden itibaren taşınmaz satışlarının noterlerde de yapılması mümkün hale gelmiştir. Bu düzenleme ile artık nöbetçi noter aracılığıyla hafta sonları da  taşınmaz satışına ilişkin işlemler gerçekleştirilebilecektir. Satışa ilişkin usul Noterler Tarafından Düzenlenen Taşınmaz Satış Sözleşmelerine Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiş olup yazımız ile noterlerde satış işlemi yapabilmek için neler yapılması gerektiği anlatılacaktır. 
 
 • Noterde taşınmaz satışı yapabilmek için hak sahibi öncelikle Türkiye Noterler Birliği´nin sitesi olan https://portal.tnb.org.tr/Sayfalar/AnaSayfa.aspx adresinden e-başvuru ile taşınmaz satış başvurusu yapacaktır. Taşınmaz Satış Başvurusu yapabilmek için TNBBS sistemine satışa dahil olacak kişilerin kimliğinin eklenmesi, varsa satışa dayanak olacak bilgilerin doldurularak ilgili belgelerin de sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Sistemden hangi taşınmazın satılacağı ve taşınmaza ilişkin bilgiler girildikten sonra noter seçimi yapılır. 
 • Noterlik seçimi ile hangi noterlikte işlem yapılmak istendiği seçilecektir. Örneğin satış işlemi Akhisar´da gerçekleştirilecekse Akhisar´daki herhangi bir noterden randevu talep edilir. Başvurunun onaylanması halinde noterlik size mail adresiniz ile ulaşarak gün ve saat için bildirim yapacaktır.  
 • Başvurunun kabul edilmesinin ardından noterlikçe satışa engel herhangi bir durum olup olmadığı incelenecektir. 
 • Satışa ilişkin herhangi bir engelin olmadığının tespiti ile bizzat noter tarafından sözleşme hazırlanır. Taraflar çağırılarak sisteme yüklenen belge asıllarının teslimi sağlanır ve noterlikçe hazırlanan sözleşme taraflara imzalatılır. Taraflara, sözleşme imzalandıktan sonra tescilin tamamlanmasını müteakip, noter tarafından tapu senedi verilir.
 
Satış işlemi için tapu bedelinin %4´ü kadar tapu harcı alınır. Bununla birlikte noterlikçe yapılan satışlarda taşınmazın değerine bağlı olarak 500,00 TL ile 4000,00 TL arası noterlik ücreti alınacaktır. 
 
 
Av. Aybike Betül Aktaş-Av. Hayrettin Çakıcı

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

 • Kira Tespit Davaları
  Son dönemde gayrimenkul ve kira fiyatlarındaki artış ile uzun süredir kira sözleşmesi devam eden taşınmazlar için belirlenen kira bedelleri piyasadaki emsallerine göre düşük kalmaktadır. Kira bedelinin yeniden belirlenmesi amacıyla belirli şartların sağla
 • Sahte Belge Kullanımı ve Cezaları
  Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) nca Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik
 • Fazla Çalışmanın İspatı Nasıl Yapılır
  İş Kanunumuzda fazla çalışma haftalık 45 saati aşan çalışmalar şeklinde tanımlanmıştır. Aksi kararlaştırılmamışsa bu süre, işyerinde haftanın çalışılan günlerine eşit ölçüde bölünerek uygulanır.
Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Paşa Mahallesi 5 Sokak No:79/1 Akhisar / MANİSA