Anlaşmalı Boşanma Davası4.8.2023

 ANLAŞMALI BOŞANMA DAVASI

Türk Hukuk Sisteminde boşanma davası iki şekilde düzenlenmiştir. Boşanma davaları anlaşmalı veya çekişmeli şekilde açılabilmektedir. Ancak çekişmeli boşanma davaları anlaşmalı boşanmaya; anlaşmalı boşanma davaları ise çekişmeli boşanma davasına dönüşebilmektedir. Ancak çekişmeli şekilde açılan boşanma davalarında anlaşma sağlanması için, boşanma davanın kanunda belirtilen özel sebeplere değil genel sebeplerle yani evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayanması gerekir.
 
Anlaşmalı boşanma davasının şartları nelerdir?
 
Anlaşmalı boşanma davasının şartları TMK´nin 166/3. Maddesinde düzenlenmiştir. Bu maddeye göre anlaşmalı şekilde boşanabilmek için:
 
Taraflar arasındaki evlilik en az 1 sene sürmüş olmalıdır.
Taraflardan biri yada ikisi birlikte mahkemeye başvuru yapmalıdır.
Taraflar mahkeme huzurunda boşanmaya ilişkin iradelerini açıklamalıdır. 
Boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflar anlaşmış olmalı ve hakim bu hususları uygun bulmalıdır. 
 
Anlaşmalı boşanma davasının aşamaları nelerdir?
 
Uygulamada; anlaşmalı boşanma şartlarının davası mevcutsa taraflar arasında her iki tarafında istekleri çerçevesinde bir boşanma protokolü hazırlanmaktadır. Boşanma protokolünde; tarafların boşanmak istedikleri, nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminata ilişkin talepleri ve sair hususlar protokolde açıklanır. Her iki taraf da protokolü imzalar. Protokol mahkemeye sunulur ve taraflar duruşmada hazır bulunarak protokolü kabul ettiklerini beyan eder. Her iki tarafın da beyanı ile protokol dahilinde boşanmaya ilişkin karar verilir. İstinaf yoluna başvurulmaması halinde karar kesinleşir ve taraflar boşanmış olur.

Anlaşmalı boşanma davası nerede açılır?
 
Anlaşmalı boşanma davalarında taraflardan birinin yerleşim yeri veya tarafların son 6 aydır ikamet ettiği yerdeki mahkemeler görevlidir. Ancak taraflar anlaşma ile davayı başka bir yer mahkemesinde de açabilir. Anlaşmalı boşanma davalarında aile mahkemeleri görevli olduğundan dava aile mahkemesinde açılır.
 
Anlaşmalı boşanma davasının masrafları ne kadardır?
 
Anlaşmalı boşanma davası açılırken; başvurma harcı, vekalet harcı, peşin harç, gider avansı, vekalet pulu ücreti alınmaktadır. Bu masraflar mahkeme tarafından alınmakta olup her yıl değişim göstermekle 2023 senesi için toplam tutar 1638 TL´dir. 
 
Ayrıntılı bilgi için hukuki danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.
 
Av. Aybike Betül Aktaş
 

İlginizi Çekebilecek Diğer Makaleler

  • Ortaklığın Giderilmesi (İzale-i Şuyu) Davaları
    Ortaklığın giderilmesi davaları, paylı veya elbirliği mülkiyeti halindeki taşınır veya taşınmaz malların sahipleri arasındaki ortaklığın sona erdirilmesini sağlayan davadır. Paydaşlar arasındaki ortaklık aynen taksim veya satış sur
  • Sahte Belge Kullanımı ve Cezaları
    Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) nca Vergi Usul Kanunu uyarınca düzenlenmesi zorunlu olan belgelerin elektronik ortamda düzenlenmesine yönelik
  • Kira Tespit Davaları
    Son dönemde gayrimenkul ve kira fiyatlarındaki artış ile uzun süredir kira sözleşmesi devam eden taşınmazlar için belirlenen kira bedelleri piyasadaki emsallerine göre düşük kalmaktadır. Kira bedelinin yeniden belirlenmesi amacıyla belirli şartların sağla
Facebook Twitter Instagram Youtube
Sosyal Medyada Bizi Takip Edin
 
Paşa Mahallesi 5 Sokak No:79/1 Akhisar / MANİSA